گروه تندر

ایده تشکیل گروه تندر به سال 1377 برمی گردد. در آن زمان "اردوان انزابی پور" به عنوان نوازنده گیتارباس با گروههای حرفه ای موج نوی موسیقی پاپ ایران همکاری داشت. علیرغم کثرت کنسرتها و موفقیتهای شغلی ناشی از آن احساس کمبود در محتوی موسیقی های ارائه شده وی را بر آن داشت تا خود دست بکار تشکیل یک گروه راک شود و بتواند ایده های خود را درآن عملی سازد. این پروژه در نخستین گام به اجرای مجموعه کنسرتهایی از قطعات مشهور راک در سال 1378 منجر گردید. در این کنسرتها "افشین رهنورد" (گیتار الکتریک)، "شهریار توکلی" (گیتار الکتریک)، "پیمان سلوکی" (کیبورد) و "علیرضا طباطبائی" (درامز)، اردوان را همراهی میکردند. یک سال بعد اردوان شروع به ساخت قطعات آلبوم "تندر" نمود که با کمک برادرش "اُرُد انزابی پور" تا پایان سال 1380این آلبوم تکمیل گردید. در این آلبوم موزیسین های برجسته ای از جمله "بردیا کیارس" (ویلون) ،"ایمان جعفری" (ساکسوفون)، "آرش سبحانی"(گیتار الکتریک)، "افشین رهنورد"(گیتار الکتریک) و "کاملیا دارا" (سوپرانو) حضور داشتند. علاوه بر اجرای تمامی کیبوردها، کار ضبط و پالایش صدای این آلبوم را نیز "اُرُد" بعهده داشت. نخستین آلبوم "تندر" بدلیل مشکلات مربوط به صدور مجوز هیچگاه رسماً منتشر نشد اما تعدادی از قطعات آن در کنسرت سال 1381 گروه "اکسیر" اجرا شدند. در طول سالهای 88-1381 فعالیت بی وقفه اردوان در گروههای "اکسیر" و "کهت میان" (نخستین گروههای رسمی و مجوزدارِ سبک متال در ایران) مانع از ادامه پروژه "تندر" گردید. در این سالها وی همواره ایده موسیقی کانتری-راکِ با کلام را در سر داشت و بالاخره در سال 1388 مصمم شد آنرا عملی سازد. این مجموعه که 11 قطعه را در بر می گیرد اساساً بر پایه گیتار آکوستیک ساخته شده و شامل 4 قطعه بدون کلام از جمله دو "بازنوازی" نیز می شود. در این میان اجرای چندین کنسرت، پیش از ضبط نهائی قطعات برای ارزیابی دقیقتر از تأثیر آنها بر مخاطبان این موسیقی ضروری بنظر می رسید. از اواخر بهار 1389 تمرینات مستمر گروه برای اجرای زنده آغاز گردید. در این سری کنسرتها تعدادی نوازنده جوان و با استعداد به گروه "تندر" ملحق شدند که عبارتند از: صمیم مهدی زاده (گیتار باس) بیتا صادقی (گیتار الکتریک) رامتین حجت دوست (درامز)

Samim Mehdizadeh
Bita Sadeghi
Ramtin Hojad Doost
.

این گروه در نخستین گام در تاریخ 24و25 آبان ماه 1389 در محل انجمن فرهنگی اطریش ( ÖKF ) در تهران اقدام به برگزاری کنسرتی نمود که با استقبال مدعوین روبرو گردید.در این کنسرت مجموعه ای شامل8 قطعه از آلبوم آتی "تندر" و 8 قطعه "بازنوازی" ( cover ) اجرا گردید. از جمله در اجرای قطعه Turn The Page اثر "باب سگر" (Bob Seger)"علی اظهری" خواننده و گیتاریست مشهور گروههای متال (از جمله آرتیموث،کهتمیان) به گروه ملحق شد و به اتفاق به اجرای این قطعه پرداختند.(تعدادی از قطعات اجرا شده در این کنسرت در کانال اختصاصی "تندر" در utube برای علاقه مندان قرار داده شده است  http://www.youtube.com/thebandthunder )

پس از اجرای موفقیت آمیز "تندر" در انجمن فرهنگی، اعضای گروه درگیر تولید فیلمی مستند از فعالیتهایشان شدند که مدت یک ماه به طول انجامید. این فیلم 43 دقیقه ای به کارگردانی و تهیه کنندگی "سحر معینی " تولید شده و بزودی از رسانه های تصویری پخش خواهد شد. از اوایل  زمستان 1389 اعضای گروه بار دیگر برای اجرای کنسرت جدیدی  تمرینات خود را آغاز نمودند و 6 قطعه جدید به لیست قطعات افزوده شد . در نهایت در تاریخ 7و 8 اردیبهشت 1390 کنسروتوار تهران میزبان علاقه مندان این گروه بود و استقبال بسیار خوبی از این برنامه شد بطوریکه بلیطهای کنسرت تنها ظرف 48 ساعت تماما به فروش رفت.لازم به ذکر است که قطعات این کنسرت در حین اجرا ظبط گردیده و بزودی در صفحه "مدیا" قابل دسترسی خواهد بود.

در طول ماههای پس از کنسرت "Another Step" اعضای گروه در پی یافتن درامر جدیدی برای "تندر" بودند,چرا که رامتین حاجت دوست به علت در اختیار نداشتن گذرنامه قادر به همراهی گروه در برنامه های خارج از کشور نبود. در نهایت آیدین انزابی پور (برادر اردوان) برای این منظور انتخاب گردید و تمرینات گروه مجددا از اوایل خرداد ماه آغاز شد. در 14 تیر ماه از "تندر" دعوت شد تا در جشن پایان ترم "انجمن فرهنگی اطریش" به اجرای برنامه بپردازد و آنها در این برنامه 7-8 قطعه (از جمله قطعه Lonesome با خوانندگی "بیتا صادقی" )اجرا نمودند.همچنین علی اظهری در قطعه "Turn The Page"و کوروش بهنام در قطعه "Wish You Were Here" به گروه پیوستند. در پایان اردوان زمان اجرای کنسرت بعدی گروه در 5 و 6 مرداد را اعلام نمود.

علی رغم گذشت تنها سه ماه از برگزاری کنسرت قبلی ,این بار نیز استقبال بسیار خوبی از برنامه بعمل آمد.در این کنسرت بار دیگر قطعات جدیدی به لیست اضافه شد که از آن جمله قطعات "So called Artist " و"Promised Fate" آهنگهایی بودند که اردوان در طی دو ماه گذشته نوشته بود.بعلاوه این بار دو نوازنده مهمان نیز به گروه ملحق شده بودند, "کوروش بهنام" به عنوان نوازنده اسلاید گیتار و همخوان و "محمد برزیده" بعنوان نوازنده فلوت و هارمونیکا.

2 هفته پس از آن "تندر" نخستین کنسزت خارج از کشور خود را در شهر "کیف" برگزار نمود.اجرا تجربه فوق العاده ای بر اعضاء گروه بود تا خود را در شرایط  متفاوتی محک بزنند.در این بین "علی اظهری" برای تصویر برداری نخستین ویدئو کلیپ گروه در این سفر همراه "تندر" بود که این ویدئو کلیپ در اوایل سال 1391 به نام "ماشا" منتشر گردید.

در بهمن ماه 1390 "تندر" پس از 13 سال بار دیگر در  رشت  اقدام  به برگزاری کنسرت نمود که  علی رغم  همه  دشواری ها  با  استقبال  دوست داران گروه مواجه شد.طی دو شب اعضای گروه به اجرای قطعات خود (از جمله قطعه جدید Mr.Morgen برای نخستین بار) پرداختند و در این کنسرت جایگاه "محمد برزیده" به عنوان یکی از اعضای اصلی گروه (نوازنده گیتار الکتریک, هارمونیکا,فلوت,کیبورد و همخوان) تثبیت گردید.این اجرا با تلاشهای فراوان "آیدین انزابی پور " به صورت صوتی و تصویری ظبط شد و نسخه DVD آن از اواسط سال 1391 در دسترس عموم قرار گرفت. کنسرت "رشت" در حقیقت پایان کنسرتهای سال 1390 بود.

از ابتدای سال 1391 گروه در حال آماده کردن DVD کنسرت "رشت "و ساخت دو قطعه جدید بود. قطعه Stranded توسط  اردوان (با سولوی "علی اظهری")  و قطعه Make A Good Day توسط "محمد برزیده" نوشته شده و در لیست آهنگهای گروه قرار گرفتند. تا اوایل تابستان 1391 گروه برای اجرای کنسرت در تهران آماده شده بود  و سالن  "اوداج طی دو شب (سه سانس) پذیرای علاقه مندان گردید.کنسرت stranded از چندجنبه قابل ذکر بود: حضور 2 خواننده-نوازنده مهمان (علی اظهری با اجرای قطعه Bad Thing و آرمن آبرامیان با اجرای قطعه Mama Said از Metallica) و اجرای 7 قطعه جدید از جمله Layla از Eric Clapton

طی تابستان 1391 تغییراتی در اعضای گروه بوجود آمد.از جمله پیوستن چندین موزیسین فوق العاده به "تندر" ,تنظیم جدید نحوه اجرا و همچنین اضافه شدن دو قطعه جدید The Sunken Shipو Thank You Sir! که اردوان طی تابستان و اوایل پاییز نوشته بود. "امین دشتی نژاد" به عنوان نوازنده گیتار باس و"صنم پاشا" به عنوان همخوان به عضویت گروه در آمدند و "فرناز خاکپور" نیز نوازنده مهمان ویلن بود که در چند قطعه گروه را همراهی می نمود. 

تمرینات گروه با اعضای جدید از اواسط پاییز شروع شد و در نهایت در روز 18 اسفند 1391 کنسرت Enjoy The Band در محل موسسه انجمن ناشنوایان ایران (طی 2 سانس ) برگزار گردید.بیش از 400 نفر از علاقه مندان از این کنسرت استقبال کردند و شاهد اجرایی بیادماندنی از "تندر" بودند.از نکات جالب این کنسرت حضور گروه Tragicomaبه عنوان opener کنسرت بود که تا آن زمان در ایران چندان معمول نبود.نسخه کامل تصویری این کنسرت نیز در اواسط تابستان 1392 آماده شده و به علاقه مندان عرضه گردید.

از ابتدای سال 1392 اردوان کار بروی قطعه Rockin' Man و همچنین نسخه نهاي Mr. Morgen و  قطعه بدون کلام  One And Only را آغاز نمود.همچنین از گروه "تندر" دعوت بعمل آمد تا در Iranian Metal-Rock Festival در گرجستان به اجرای برنامه بپردازد که این برنامه ابتدا قرار بود در تابستان انجام گردد ولی درادامه با تغییر زمان فستیوال به اوایل پاییز گروه از شرکت در آن منصرف گردید. در اواسط تیرماه "تندر" باردیگر در جشن پایان سال تحصیلی در انجمن فرهنگی اطریش در تهران شرکت نمود و تعدادی از قطعات جدید خود را نیز اجرا نمود.در این بین "فرناز خاکپور" (نوازنده ویلن گروه) نیز جای خود را به گلبهار سرانجام پور داد اما عمده کار گروه در اواخر تابستان و کل پاییز 1392  معطوف به اجرای بزرگ گروه در زمستان گردید چراکه با توجه به تغییر شرایط در وزارت ارشاد ,امکان اخذ مجوز برای اجرای کنسرت رسمی فراهم گردیده و شرکت "چنگ زرین پارسی " حاضر گردید تا کلیه مراحل اجرای این برنامه را که به نوعی نخستین اجرای رسمی موسیقی راک به زبان انگلیسی در ایران بشمار میرفت , بعهده گیرد.  

اخبار مربوط به برنامه های "تندر" در این سایت و همچنین صفحه شخصی اردوان در facebook  منتشر خواهد شد.